GDVGA Pennant Results

Round 3 - Friday, 20th February 2015

    Division 1 at Anglesea, Division 2 at East Geelong

 

Division 1
Anglesea H'cp Versus Lonsdale 1 H'cp Result
Graeme Mills 22 Lost to Richard Olsen 15 1 Down
Col Favre 19 Halved Graham Snow 15 Square
Paul Taylor 18 Defeated Alan Maloney 12 2/1
Tony Leeds 13 Lost to Martin Evans 10 1 Down
Greg Davis 11 Defeated Graham Douglas 6 2/1
Contest   Halved   2.5/2.5
The Sands 1 H'cp Versus Portarlington 1 H'cp Result
John Eddington 16 Defeated Will Pressnell 27 4/3
Denis Moore 14 Halved Dereck Wright 24 Square
Geoff Caddy 10 Defeated Brendan Rice 24 4/3
Phil Coulter 9 Lost to Ian Flanders 23 2/1
Alan Hartley 8 Lost to Barry Stewart 20 3/1
Contest   Halved   2.5/2.5
Clifton Springs 1 H'cp Versus Barwon Valley H'cp Result
Terry Passlow 21 Defeated Brian Hall 25 7/6
Ken Smedley 17 Lost to Gene McManus 15 4/3
Alan Chapman 15 Lost to Graeme Hardy 13 3/2
Alan Bult 15 Lost to David Kelly 9 5/4
Warren Binder 7 Defeated Ross McFarlane 5 W/O
  Contest Won By Barwon Valley   3/2
Curlewis H'cp Versus Ocean Grove H'cp Result
John Fellows 20 Defeated Phil Daniels 23 6/5
Ted Murrant 20 Halved Garry Downes 20 Square
Phil Humphries 19 Defeated Ian Walker 18 5/4
Ray Drady 9 Defeated Richard Wheeler 16 4/3
Tim Ludowyk 7 Lost to Colin Stephens 11 2/1
  Contest Won By Curlewis   3.5/1.5
Division 2        
Portarlington 2 H'cp Versus The Sands 2 H'cp Result
Dave McKeon 19 Lost to Martin Ward 26 3/2
Steve Janson 16 Halved Andy Samu 21 Square
Colin Isbel 13 Defeated Milton Tattersall 13 4/3
Doug Hill 12 Defeated Jim Demetrious 9 2/1
Brian Hazell 10 Defeated Gavin Sheahan 8 2/1
  Contest Won By Portarlington 2   3.5/1.5
Torquay H'cp Versus Lonsdale 2 H'cp Result
Brian Smith 26 Lost to Peter Waters 28 3/1
Ed Featherston 18 Defeated Pat Maye 19 3/2
Greg Brinsmead 15 Defeated Alan Yeatman 18 4/2
Ken Ballard 14 Halved Steve Prior 12 Square
Barry Hewitt 13 Lost to Graham Trevaskis 9 8/7
Contest   Halved   2.5/2.5
Clifton Springs 2 H'cp Versus Queen's park H'cp Result
Les Littleford 23 Lost to John Barber 21 4/3
Gary Franklin 22 Defeated David Lappin 19 4/2
David Moore 22 Defeated Murray Host 19 4/2
Jim Llewellyn 18 Defeated Graeme Rabbas 18 1 Up
Joe Azzopardi 13 Defeated Shane Minahan 14 2 Up
Contest Won By Clifton Springs 2   4/1
Bye: EastGeelong